Close

Typy kamer a formátů v TV praxi

Betacam Digital

Tento systém byl vyvinut v roce 1993 a jedná se o plně profesionální špičkový systém. Do nedávné doby televizní standard.

Betacam SP

Jedná se o analogový televizní systém vyvinutý firmou SONY, byl donedávna jedním z nejrozšířenějších systémů používaných pro televizní zpravodajství.

DV, DVCAM, DVCPRO

DV je formát vytvořený ve spolupráci firem SONY, Philips, Thomson, Hitachi, Matsushita (Panasonic) a dalších. Je to první spotřební digitální formát. Formáty D8, DVCAM a DVCPRO jsou modifikované odnože DV lišící se „mechanickými vlastnostmi“ (rychlost posuvu, šíře stopy apod.), ale datově jsou shodné (vzorkování, komprese apod.).
Systém DVCAM využívá stejného systému jako DV, datový tok 25 Mbps je totožný. DVCAM má 1,5násobnou transportní rychlost a větší šířku stop pásku (15 mikrometrů). DVCAM používá stejných pásků jako DV. DVCAM byl navržen jako nadstavba systému DV pro profesionální oblast a je kompatibilní s DV „směrem dolů“, tzn. že systém DVCAM může číst kazety systému DV (mimochodem pouze číst nikoliv nahrát, není to jako mezi S-VHS a VHS). Rozlišení a parametry systému jsou identické se systémem DV a varianta DVCAM byla vytvořena především pro přesnější střihové funkce (myšleno klasický střih mezi dvěmi stroji jako u analogu) v broadcast sektoru. Systém DVCPRO je profesionální varianta DV od firmy Panasonic.

HDV

Často dochází k zaměňování dvou pojmů HD a HDV. Zatímco HD (High Definition) označuje pouze to, že video má vysoké rozlišení, a vztahuje se na jakékoliv systémy včetně nekomprimovaných a definuje rozlišení až 1920×1080, tak HDV (High Definition Video) je již přímo formát, který definuje jak parametry videa, tak jeho záznam a jeho použití je výhradně pro kamery.
Pro srovnání, DV (Digital Video) používá rozdílná rozlišení pro PAL 720×576 při 25sn/s a pro NTSC 720×480 při cca 30sn/s (29.97sn/s), ukládá se na pásku datovým tokem 25Mbit/s, tedy asi 3.5MB/s. Jako kodek je použit DV. HDV bylo koncipováno tak, aby dokázalo využít stávající technologie, tedy především záznam na pásek, kde jsou největší limity. Trhem by nebylo akceptovatelné přílišné zvětšování kazet nebo zkracování doby záznamu na pásku, takže bylo nutné ponechat datový tok stejný jako u DV (odtud HDV). Rozlišení vychází z HD, buď 1280×720 nebo 1440×1080 bodů jak pro NTSC, tak pro PAL. Prvně jmenovaný formát je progresivní, nebo chcete-li neprokládaný (označuje se jako 720p nebo HD1) a definuje počet (celých) snímků za vteřinu: 25, 29.97, 50 a 59.94sn/s (25p, 30p, 50p, 60p), druhý je prokládaný (označovaný jako 1080i nebo HD2) a umožňuje použít 50 nebo 59.94 půlsnímků za vteřinu (50i a 60i). Nesmíme opomenout ani poměr stran, který je vždy 16:9, oproti DV, kde bylo možné 4:3 i 16:9.

XDCAM

Nejmodernější televizní systém XDCAM uvedl na trh čtyři modelové řady: XDCAM SD, XDCAM HD, XDCAM EX a XDCAM HD422. Používá formáty vysokého rozlišení vyvinuté společností Sony pro souborové (bezpáskové) kamery. Tímto se zásadně liší od předchozích formátů, používajících výhradně pásková média.

Záznamový formát AVCHD

Formát AVCHD (Advanced Video Codec High Definition) je podporovaný společnostmi Adobe i Apple. Jde o formát vysokého rozlišení založený na video kodeku MPEG-4 AVC pro souborové (bezpáskové) kamery. Formát AVCHD zavedly společnosti Sony a Panasonic. Kamery používající tento formát (viz obrázek) jsou velice kompaktní, přesto mají Full HD rozlišení a jsou schopny pořizovat záběry v překvapivé kvalitě. Většinou je integrovaný i více než 6MPix fotoaparát (v případě této konkrétní kamery 12 Mpix).